Zápis detí do Materskej školy Podhorie 327, 013 18 Podhorie na školský rok 2024/2025 sa uskutoční v termíne :
Termín podávania žiadostí: od 01.05.2024 do 31.05.2024
Čas: od 11:00 hod.- do 12:30 hod
Miesto podávania žiadostí: Materská škola, Podhorie 327 v kancelárii riaditeľa materskej školy.
Dieťa sa na predprimárne vzdelávanie prijíma na základe žiadosti zákonného zástupcu, ktorú podáva riaditeľovi materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Žiadosť musí byť podpísaná obidvoma zákonnými zástupcami.
Kvôli uľahčeniu komunikácie medzi materskou školou a zákonným zástupcom Vás prosíme vypísať aj Písomné vyhlásenie o dohode, že rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi.
Zákonní zástupcovia si na zápis prinesú: občiansky preukaz, rodný list a kartičku poistenca dieťaťa.
Žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ, si zákonný zástupca dieťaťa môže stiahnuť z webového sídla danej materskej školy alebo si môže vyzdvihnúť formulár žiadosti o prijatie osobne v materskej škole. Po vyplnení a podpísaní ho doručí do materskej školy podľa pokynu riaditeľa školy.
Žiadosť môžete doručiť:
- osobne
- poštou
Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy je limitované kapacitnými možnosťami materskej školy v nadväznosti na ustanovenie § 28 ods. 9 a 10 zákona č. 245/2008 Z. z. ( školského zákona ).
Potrebné dokumenty nájdete na webe materskej školy, v sekcii Tlačivá na stiahnutie
Bc.Jaroslava Gaňová
Poverená riadením MŠ
Adaptačný proces dieťaťa v materskej škole
Adaptácia dieťaťa na materskú školu je charakterizovaná z pedagogického hľadiska. Ovplyvňuje ju okrem vnútorných vývinových predpokladov dieťaťa aj výchovný štýl a sociálny status dieťaťa v rodine a množstvo iných faktorov prechodného alebo trvalého rázu. Dieťa predškolského veku ustavične postupuje od toho čo vie, k tomu čo nevie a znova od toho nového čo zvládlo, k tomu čo ešte nevie.Pre pokojný prechod dieťaťa z rodinného prostredia a plynulé zaradenie do predškolského zariadenia je potrebný:
Individuálny adaptačný proces v rodine :
Ø podporovanie psychickej odolnosti
Ø upevňovanie citovej stability
Ø posilňovanie odolnosti voči stresu
Ø prispôsobovanie denného režimu doma a MŠ
Ø rozvíjať osamostatňovanie sa dieťaťa
Postupný adaptačný proces v MŠ :
v spoznávanie prostredia MŠ detí a dospelých
v postupná dĺžka pobytu s rodičom
v predlžovanie pobytu dieťaťa a skracovanie prítomnosti rodiča
v prijímanie dieťaťa spolu s obľúbenou hračkou
v výber vhodných metód a foriem práce
v vytváranie kľudnej otvorenej a priateľskej atmosféry
v jednotný postup všetkých dospelých
v individuálny postup rešpektujúci osobité potreby dieťaťa
v čím mladšie dieťa, tým väčšia citová väzba na matku a v MŠ na učiteľku
Výchovné problémy, vyplývajúce z adaptačného procesu majú u jednotlivých detí rôznu intenzitu. Prejavujú sa a trvajú rôzne. Preto je v čase adaptácie potrebné, aby učiteľka pomohla dieťaťu vyrovnať sa s touto závažnou situáciou.
Všeobecný a univerzálny model riešenia problematiky adaptácie dieťaťa nie je, aj keď isté vývinové špecifiká poskytujú učiteľke určité všeobecné východiská, ktoré možno konkretizovať v individuálnom prístupe k dieťaťu počas adaptácie.
Ø každé dieťa je neopakovateľná a jedinečná osobnosť
Ø učiteľka rešpektuje vývinové špecifiká, uplatňuje individuálny prístup
Ø akceptuje a rešpektuje psychické a fyzické predpoklady dieťaťa
Ø zváži a hľadá možnosti ako dieťa v prípade potreby upokojí a zaujme, napr. prihovorenie,
Ø úsmev, pohladenie, ponuka hračky, prehliadka triedy, oboznámenie s novými kamarátmi,
Ø prípadne zobratie dieťaťa na ruky
Ø prejavuje empatický postoj, ktorým pomáha dieťaťu opätovne získať stav psychickej rovnováhy, nadobudnúť pocit bezpečia a istoty
Ø posilňuje citovú stabilitu a utváranie psychickej odolnosti dieťaťa voči stresom
Ø spolupracuje s rodičmi dieťaťa
Ø snaží sa o zosúladenie výchovného pôsobenia rodiča a učiteľky v čase ranného príchodu dieťaťa do materskej školy
Prvá časť adaptácie – prvé dni
V adaptačnom pobyte umožniť rodičovi podľa jeho želania pobyt s dieťaťom v materskej škole 1-3 h denne, bez stravy / v prípadoch ak dieťa neustále plače, odmieta pobyt v MŠ/,dieťa sa oboznámi s prostredím MŠ,s deťmi, učiteľkami a zamestnancami.
Druhá časť adaptácie
Dieťa je v materskej škole bez doprovodu do 10.00 h alebo dopoludnia. Pri príchode je potrebné odpútať dieťa od rodiča, odlúčiť na minimálny čas.
Dieťa sa oboznamuje s kolektívom detí, s denným režimom, kultúrno-hygienickými návykmi, pobytom vonku. Získava návyky kolektívneho správania sa, učí sa sebaobslužným činnostiam v prostredí MŠ. V tomto období je potrebné rešpektovať dieťa, jeho potreby a túžby a vedieť ho plne uspokojiť. Pri ľahšom adaptačnom programe sa veľmi pozitívne osvedčuje, ak si dieťa z domu prináša jeho najmilšiu hračku, ktorú pani učiteľka rešpektuje.
Tretia časť adaptácie
Dieťa zostáva počas celého dňa v MŠ, aj počas popoludňajšieho spánku. V tomto prípade, rodič hneď po popoludňajšom spánku prichádza pre dieťa a postupne predlžuje čas adaptácie.
Dĺžku pobytu a spôsob postupnej adaptácie písomne dohodne riaditeľka s rodičmi pred nástupom do materskej školy. Po vyhodnotení priebehu adaptácie učiteľkami rozhoduje riaditeľka po dohode s rodičom o pokračovaní alebo ukončení adaptácie v prípade neschopnosti dieťaťa zvyknúť si na prostredie materskej školy.
Ak dieťa nevie prijať život v MŠ, je potrebné po konzultácii s rodičom prerušiť jeho dochádzku do MŠ na nejaký čas, prípadne odložiť dochádzku na ďalší školský rok, riaditeľka je povinná dodržiavať platnú legislatívu a postupovať v zmysle Vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 23. júla 2008 Z.z. 306/2008 .