Žiadosť o vydanie súhlasu na výrub dreviny obsahuje tieto náležitosti:
a) meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu alebo názov alebo obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania žiadateľa,
b) označenie katastrálneho územia a pozemku, na ktorom drevina rastie, s uvedením čísla parcely katastra nehnuteľností a katastrálnu mapu s vyznačenými drevinami alebo iný doklad umožňujúci identifikáciu drevín v teréne, c) súhlas vlastníka alebo správcu pozemku, na ktorom drevina rastie, alebo súhlas nájomcu takéhoto pozemku, ak mu oprávnenie na výrub dreviny vyplýva z nájomnej zmluvy, a doklad preukazujúci vlastníctvo alebo iný právny vzťah k pozemku, na ktorom drevina rastie; ak je pozemok v spoluvlastníctve viacerých osôb, postačuje súhlas spoluvlastníkov, ktorí spolu majú väčšinový podiel na pozemku alebo súhlas pozemkového spoločenstva,
d) špecifikáciu dreviny, ktorá sa má vyrúbať, najmä jej druh, počet, zdravotný stav, obvod kmeňa meraný vo výške 130 cm nad zemou alebo tesne pod miestom jeho rozkonárenia, ak túto výšku nedosahuje, alebo výmeru krovitého porastu,
e) odôvodnenie žiadosti o vydanie súhlasu na výrub dreviny.
f) fotodokumentáciu
V prípade, že žiadosť neobsahuje predpísané náležitosti, postupuje obec v súlade s § 19 ods. 3 a § 29 ods. 1 správneho poriadku a § 82 ods. 9 písm. c) zákona o ochrane prírody. (vyzve účastníka na odstránenie vád podania, konanie preruší, pokiaľ v určenej lehote účastník nedoplní, konanie sa zastaví).
Výrub drevín, na ktorý sa nevyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody (obce)
a) na stromy s obvodom kmeňa do 60 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 20 m2 , ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na pozemkoch, ktoré sú územným plánom obce určené na zastavanie; na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 100 m2 , ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na pozemkoch, ktoré nie sú územným plánom obce určené na zastavanie; na stromy s obvodom kmeňa do 90 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 200 m2 , ak ide o drevinu rastúcu za hranicami zastavaného územia obce, [ § 47 ods. 4 písm. a) zákona oochrane prírody].
b) Pri obnove produkčných ovocných drevín na účely výsadby nových ovocných drevín, ak sa ich výsadba uskutoční do 18 mesiacov odo dňa výrubu [§ 47 ods. 4 písm. b) zákona o ochrane prírody]. Ten, kto z tohto dôvodu drevinu vyrúbal, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť a zároveň preukázať splnenie podmienok na výrub drevín orgánu ochrany prírody (Okresnému úradu! , nie obci, § 68 písm. h) zákona o ochrane prírody)) najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu. Lehotu na výsadbu nových ovocných drevín podľa ods. 4 písm. b) môže orgán ochrany prírody na základe odôvodnenej žiadosti podanej pred uplynutím stanovenej lehoty predĺžiť, najviac však o 6 mesiacov. (§ 47 ods. 6 zákona o ochrane prírody). Obnovou produkčných ovocných drevín sa rozumie výmena ovocných drevín rastúcich v ovocných sadoch alebo záhradách s jednoznačnou funkciou produkcie ovocia na výsadbu nových ovocných drevín, pričom nemusí ísť o výsadbu drevín tých istých ovocných rodov a druhov. ( § 22 ods. 6 vykonávacej vyhlášky). Na predĺženie lehoty sa nevzťahuje Správny poriadok (§ 82 ods. 2 písm. m) zákona o ochrane prírody), teda lehota sa môže predlžiť neformálnym prípisom, nie je potrebné vydávať o tom rozhodnutie.
c) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody na majetku [§ 47 ods. 4 písm. d) zákona o ochrane prírody]. Ten kto z tohto dôvodu drevinu vyrúbal, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť a zároveň preukázať splnenie podmienok na výrub drevín orgánu ochrany prírody (Okresnému úradu! , nie obci, § 68 písm. h) zákona o ochrane prírody) najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu (§ 47 ods. 6 zákona o ochrane prírody). Pod bezprostredným ohrozením zdravia alebo života človeka alebo pod bezprostrednou hrozbou vzniku značnej škody na majetku sa rozumie taký stav, ktorý je vyvolaný najmä nepredvídateľnou alebo neodvrátiteľnou udalosťou nezávislou od ľudskej vôle, s ktorou sa spájajú následky týkajúce sa ohrozenia zdravia alebo života človeka alebo hrozby vzniku značnej škody na majetku. Ide najmä o úder blesku, povodeň, zemetrasenie, smršť, zosuv pôdy alebo eróziu. (§ 22 ods. 7 vykonávacej vyhlášky). Pozor! Takýmto postupom už nie je možné odstraňovať suché a odumreté stromy ako to umožňovalo ustanovenie § 17 ods. 7 zrušenej vyhlášky č. 24/2003 Z .z. Za značnú škodu sa podľa § 125 ods. 1 Trestného zákona považuje škoda prevyšujúca sumu 250 000 €. ( pozor zmena výšky škody od 6. augusta 2024!).
d) ak výrub povolí alebo nariadi orgán štátnej správy podľa osobitných predpisov, 78) [§ 47 ods. 4 písm. d) zákona o ochrane prírody].
e) Ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak ho vykonáva organizácia ochrany prírody alebo ňou poverený subjekt
f) Ak orgán ochrany prírody vopred písomne určí, že výrub je preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny [§ 47ods. 4 písm. f) zákona o ochrane prírody].
g) ak sa výrub vykonáva v súvislosti s odstraňovaním inváznych nepôvodných druhov drevín uvedených v zoznamoch podľa osobitných predpisov [§ 47ods. 4 písm. h) zákona o ochrane prírody].
h) na porasty rýchlorastúcich drevín založené na poľnohospodárskej pôde v súlade s osobitným predpisom a plantáže vianočných stromčekov a okrasných drevín (§ 18a zákona č. 220/2004 Z. z. v znení zákona č. 57/2013 Z. z.) [§ 47ods. 4 písm. h) zákona o ochrane prírody].
i) Na územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub drevín zakázaný podľa § 15 ods. 1 písm. e) a § 16 ods. 1 písm. a) [§ 47ods. 4 písm. i) zákona o ochrane prírody].